En Başarılı Instagram Biyografilerinin Öne Çıkan Özellikleri

En Başarılı Instagram Biyografilerinin Öne Çıkan Özellikleri

Kısa ama etkili, dikkat çeken ama destan boyutunda olmayan Instagram biyografileri hazırlamak mümkün. Aslında Instagram biyografisi yazılmaya ve aralıklarla güncellenmeye değer bir yatırımdır. Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı anlatan bu kısım, profilinizi ziyaret eden herkesin gördüğü ilk kısım. Bu yüzden, bu yazımızda en başarılı marka ve profillerin kullandığı bazı uygulamaları, tasarım tüyolarını ve stratejileri paylaşacağız.

Ne yaptığınız konusunda bolca detaylı bilgi mi vermelisiniz yoksa biraz daha genel geçer bilgilerle mi yetinmelisiniz?

İletişim bilgilerinizi, hashtagler veya emojiler kullanmalı mısınız?

Ne sıklıkla biyografinizi güncellemelisiniz?

Bu ve daha birçok soruyu bu yazımızda birlikte ele alacağız ve biyografinizi kendinize özgü bir şekilde hazırlayabilmeniz için sizlerle bazı tüyolar paylaşacağız.


Instagram Biyografilerinin Altın Kuralı: Herkes için Geçerli Doğru Bir Yöntem Yok

İlk olarak sosyal medya pazarlamacılığı hakkında olduğu gibi ve Instagram biyografileri için de geçerli olan en önemli kuralla başlayalım.

Instagram biyografisi yazmak için “tek bir doğru” yöntem yok.

Sizlerle deneyebileceğiniz bir sürü yöntem ve taktik paylaşacağız ve yazımızın sonunda siz de biyografi yazmak için tek bir doğru yöntemin olmadığı sonucuna varacaksınız.

Bu tüyolarla metninizin kalitesini arttıracağınızı ve markanızın biyografisi için en ideal formatta karar kılacağınızı söyleyebiliriz.

Hatırlatmak istediğimiz en önemli şeylerden birisi de sürekli deneme-yanılma yaparak, içeriklerinizin performansını ölçmenizdir. Bu yazının ilerleyen bölümünde nasıl testler yapabileceğiniz hakkında da sizinle bazı tüyolar paylaştık.Biyografiniz Instagram Hesabınızın Neresinde?

İlk olarak Instagram biyografisi derken neyden bahsettiğimizi tanımlayarak başlayalım.

Biyografi, hesabınızın üst kısımlarında bulunan birçok bilgi parçacığından birisidir. Bu bilgi parçacıkları arasında bulunan diğer kısımlar ise;

· Instagram kullanıcı adınız

· Kendinizin veya işletmenizin gerçek adı

· Biyografiniz (Kim olduğunuzu açıklayan bir cümle veya paragraf)

· Son olarak da bir harici bağlantı


Instagram işletme hesaplarında birkaç fazladan bilgi paylaşım kısmına da sahip olursunuz. İşletmeniz için bir kategori seçebilir ve telefon numarası veya adres gibi iletişim bilgileri ekleyebilirsiniz.

Bu yazımızda ağırlıklı olarak bir cümle veya paragraf ile profilinizi tanımlamaya yarayan biyografi üzerinde duracağız. Ancak yeri geldikçe kullanıcı adları ve bağlantılar için de bazı tüyolar paylaşacağız.

Haydi, incelediğimiz yüzlerce başarılı Instagram biyografileri hakkında sizlerle paylaşacağımız tüyolara geçelim.

1. Tüyo – Sınırlı Alanınızı En İyi Şekilde Kullanın ve Kullanıcıların Instagram Biyografiniz Üzerinden Hareket Geçmelerini Sağlayın

Instagram biyografinizde kullanabileceğiniz 150 karakterlik bir alanınız var. Bunun olabildiğince çoğunu kullanmanız çok önemli!

Genellikle markalar kullanıcılarını belirli bir eylem için harekete geçirmek adına bu yöntemden faydalanıyor. Tam bu noktada e-posta pazarlamacılığı hakkında sıklıkla dile getirdiğimiz önerilerden birisinden bahsetmemiz çok doğru olacaktır. Başarılı bir epostanın ya fiyatlandırma sayfasının ziyareti ya da bloğunuza trafik çekmek gibi tek bir amacı olmalıdır.

Biyografinizi de bu şekilde düşünebilirsiniz. Biyografiniz üzerinden kullanıcıları harekete geçirmek için yapabileceğiniz en basit ve etkili çözüm bir eylem kullanmak. “Bunu paylaşın”, “şunu satın alın” gibi istediğiniz eylem ile ilgili herhangi bir şeyi kullanabilirsiniz.


Bu yöntem özellikle büyük kampanyalarda oldukça faydalı oluyor. Genellikle eğer bir marka bir kampanya yürütüyorsa, biyografisi de bunu desteklemelidir. Metin güncellenmeli, bağlantı adresi değiştirilmesi ve tüm kullanıcılar tek bir adrese yönlendirilmelidir.

Biyografinizde bahsedebileceğiniz eylemlerden bazıları şunlar olabilir:

· Ziyaretçileri iletişim sayfalarınıza yönlendirmek

· Ziyaretçilerinizin soruları için sizinle nasıl iletişime geçebilecekleri hakkında bilgilendirmek

· Marka hashtaginizi veya diğer Instagram hesaplarınızı tanıtmak

· Marka farkındalığınızı arttırmak

· Basında yer alan haberlerinizle marka otoriterinizi göstermek


Bu doğrultuda tercih edebileceğiniz birçok seçeneğinizin olması aslında biyografinizi belirli aralıklarla güncellemeniz gerektiğinin de bir kanıtı. İncelediğimiz Instagram biyografilerinden gördüğümüz kadarıyla biyografinizi ya aylık sosyal medya kontrolleriniz sırasında ya da yeni bir kampanya yaptığınızda ortalama ayda bir güncellemelisiniz.

Yukarıdaki liste Instagram biyografilerinin altın kuralı olan herkes için geçerli doğru bir yöntem olmadığı gerçeğini ispatlıyor. Aynı zamanda öyle markalar var ki, yukarıda bahsettiğimiz odaklanılması gereken tekli eylemlerden her birini biyografilerinde paylaşıyorlar!

Tüm bu harekete geçirici eylemlerin karmaşası da bizi diğer tüyomuza getiriyor:

2. Tüyo – Biyografinizde Tek Bir Bağlantı Kullanın – Ya Biyografinizle Uyumlu Bir Bağlantı Paylaşın ya da Çoklu Bağlantı İçeren Bir Karşılama Sayfası Kullanın

Bizce kullanıcıları birden fazla bağlantı adresi içeren bir karşılama sayfasına yönlendirmek diğerine kıyasla biraz daha başarılı bir yöntem. Özellikle birden farklı platformda satış yapan mağazalar shop grid olarak adlandırılan kılavuz tasarımlarla bu yöntemden oldukça faydalanabilir.

Peki, bu nedir, nasıl yapılır? Instagram profilinize sadece bir bağlantı yerleştiriyorsunuz ve bu bağlantı da daha önceki Instagram gönderilerinizin bağlantılarının bulunduğu bir karşılama sayfasına yönlendirme yapıyor. Her bir gönderiniz için ayrı bir bağlantı tanımlayabilir ve bu sayede tüm Instagram gönderilerinizin tıklanabilir olmasını sağlayabilirsiniz.

Kılavuz tasarımlar özellikle haber kaynaklarında çok fazla ürün paylaşan e-ticaret markaları ve profilleri için harikadır. Aynı zamanda pazarlamacılar ve bireysel markalar için de kullanışlı bir çözüm olacaktır.


Ayrıca, Link Treegibi bir karşılama sayfasına birden fazla bağlantı vermenizi sağlayan birçok yazılımdan da faydalanabilirsiniz. Bu şekilde örneğin ana sayfanıza, YouTube kanalınıza ve iletişim sayfalarınıza bağlantı verebilirsiniz.

Hangi yazılımı kullanırsanız kullanın, çoklu bağlantı içeren karşılama sayfaları biyografiniz için oldukça harika bir çözümdür. Eğer ziyaretçilerinizi biyografiniz üzerinden harekete geçme konusunda teşvik ediyorsanız, onları doğrudan biyografinizdeki bağlantıya yönlendirebilirsiniz. Aynısını Instagram fotoğraflarınızda sizden bahsedildiğinde de kullanabilirsiniz.

3. Tüyo – Biyografinizi Satırlara Bölün

Yeni satıra geçmek sert bir geçiş yapmanızı ve sıradaki metni bir öncekinin altına yerleştirmenize yardımcı olur. Bunu muhtemelen Instagram veya diğer platformlarda da sıklıkla görmüşsünüzdür. Yine bunu bazı havalı Instagram biyografilerinde de görmüş olma ihtimaliniz yüksek. Bu listeleme benzeri biyografiler son zamanlarda oldukça popülerler.


Etkili bir iletişim kurmak ve biyografinizde farklı özelliklerinizi vurgulamak için oldukça etkili bir yöntemdir. Örneğin önce şirketinizin sloganını, ardından marka hashtaginizi ve sonrasında da ziyaretçileri harekete geçirecek bir cümle kullanabilirsiniz.

Ancak eğer bunu daha önce denediyseniz, biyografinizde yeni satıra geçmenin uygulama açısından bazı zorlukları olduğunu tecrübe etmiş olabilirsiniz.

İşte, bu zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek bazı tüyolar:

· Bilgisayarınızdan instagram.com adresini ziyaret edin ve ardından profil sayfanızdan Profili Düzenle seçeneğine tıklayın.

· Bu sayede Instagram profil ayarlarınıza gideceksiniz ve biyografinizi doğrudan bilgisayarınız üzerinden doldurabilirsiniz. Yeni bir satıra geçmek için tek yapmanız gereken Enter tuşuna basmak.

· İşte oldu! “Gönder” butonuna bastığınızda biyografinizi tam olarak istediğiniz satır başları ile kaydetmiş olacaksınız.

4. Tüyo – Biyografinizde Emoji Kullanın

Eğer göze çarpacak bir biyografi hazırlamak istiyorsanız, metin bloklarının yanında doğru bir şekilde kullanacağınız birkaç emojiden daha dikkat çekici bir şey yoktur.


Elbette, kullanacağınız emojilerin markanız ve biyografinizde bahsettiğin şeylerle ilgili olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Sadece dikkat çekmek için rastgele emojiler kullanmayı önermiyoruz.

İşte, beğendiğimiz ve örnek alınabilecek bazı emoji kullanımları:

· Ürününüzün özünü yansıtacak bir emoji kullanmak. Örneğin eğer kahve satıyorsanız kahve emojisini, tatil bölgesinde faaliyet gösteriyorsanız da palmiye emojisini,

· Seyahat markaları ve uzaktan hizmet veren firmalar için dünya emojisini,

· Müşterilerinizin destek hattınızla iletişime geçmesi için de kırmızı S.O.S. emojisini kullanabilirsiniz.

Emojilere ek olarak kalp, dikdörtgen veya parti kukuletası gibi özel karakterleri de kullanabilirsiniz. Muhtemelen bu siyah – beyaz eğlenceli şekilleri daha önce internette ve Word gibi metin yazılımlarında görmüşsünüzdür.


Emoji eklemek için uygulama içindeyken akıllı telefon klavyenizdeki ilgili alanı kullanabilirsiniz. Özel karakterleri eklemek için ise bilgisayardan giriş yapabilir ve bu karakterleri kopyalayıp, Instagram profilinize ekleyebilirsiniz.

Dikkat çekecek biyografiler tasarlamak için vereceğimiz son tüyo hakkında aslında bu rehberde birkaç kez bahsettik.

5. Tüyo – Biyografinizde Hashtagler ve @Mentionlar Kullanın

Başka profillere ve hashtaglere bağlantı vermek sadece göz alıcı değil aynı zamanda oldukça kullanışlıdır. Biyografinize ekleyeceğiniz herhangi bir hashtag veya profil tıklanabilir. Bu sayede ziyaretçileriniz ilgili Instagram profiline veya hashtag kategorisine ulaşabilirler.

Birçok marka yan markalarına bağlantı vermek için @mention özelliğini kullanıyor. Örneğin giyim markaları genelde farklı bir markayla ürettikleri ayakkabıları için bu özellikten sıklıkla faydalanıyor.

Hashtagleri de genellikle marka hashtagleri olarak görüyoruz. Örneğin Buffer, #bufferlovehashtagini ve Away isimli marka da #travelawayisimli marka hashtagini sıklıkla kendi biyografilerinde kullanıyor.

Instagram biyografinize hashtagleri eklemenin faydalarından birisi de içeriğinizin daha erişebilir olmasına yardımcı olması. Bu, Instagram’da fazladan bir haber kaynağınız olmasına yardımcı oluyor.

Hazır keşfedilebilirlikten bahsetmişken, aklımıza Instagram’daki isminiz ile ilgili oldukça etkili bir konu daha geldi.

İnsanlar Instagram’da arama yaparken, bu arama sorgularında Instagram profilinizden sadece isminiz ve kullanıcı adınız dahil edilir. Diğer bilgiler sorgularda yer almaz. Bu yüzden Instagram biyografinizde kıyafet kelimesini 10 kez kullanmış olsanız bile, Instagram’ın arama algoritmaları bunu önemsemeyecektir.

Ancak eğer bu kelimeyi Instagram’daki görünen isminizde kullanırsanız veya bu kelime ilgili iyi bir kullanıcı adı bulabilecek kadar şanslıysanız, Instagram arama sorgularında yer alabilirsiniz. Örneğin, çoğu dijital reklam ajansı görünen isim olarak Marka Adı – Dijital Reklam Ajansı gibi isimler kullanır.

Özet

· İlk olarak biyografinizde kullanabileceğiniz 150 karakteriniz var ve mesajınızı oluştururken bu kısıtlamaya dikkat etmelisiniz.

· İkinci olarak, Instagram biyografinizde tek bir hedefe odaklanın. İnsanların alışveriş yapmasını mı istiyorsunuz? Ya da belki websitenizi ziyaret mi etmeliler? İçeriklerinizi mi paylaşmalılar? İnsanlardan bunları yapmalarını istemekten çekinmeyin.

· Üçüncüsü, Instagram’daki bağlantı adresinizden faydalanın. Bu konuda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz birçok araç bulunuyor.

· Dördüncüsü biyografinizin göz alıcı olmasına dikkat edin. Yeni satırlar ile listeleme tarzı bir format tercih edebilir veya açıklamanızı daha ilgi çekici kılmak için içeriğinizle uyumlu emojiler kullanabilirsiniz.

· Son olarak biyografinizi, profilinizin tamamlayıcı bir unsuru olarak düşünün. Arama sorguları için kullanıcı adınızı optimize edin, iletişim bilgilerinizi ekleyin, işletmenizin kategorisini belirtin ve kullanacağınız bağlantı adresinin içeriği hakkında detaylıca düşünün.

Unutmayın ki, Instagram biyografisi oluşturmak için herkese uyacak tek bir doğru yöntem yok.

Umarız, sizlerle paylaştığımız bu tüyolar yeni Instagram biyografinizi hazırlarken size yol gösterir. Bu noktada unutmamanız gereken bir diğer şey ise sürekli olarak yeni şeyler denemenizdir. Biyografinizi her ay veya her yeni kampanyanızda güncelleyin.

Yeni biyografilerinizi örnek teşkil etmek üzere bizlerle yorum yaparak paylaşabilirsiniz