Instagram Hesap Analizi Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Analizi Nasıl Yapılır?

Instagram analiz özellikle e-ticaret yapan sayfalar için etkileşim ve satış oranlarını net bir şekilde görebilmelerini sağlar. Analiz sonuçlarına göre sayfanızda nasıl bir yolda ilerleyeceğini ya da paylaşımlarınızdan en çok hangisinin etkileşim aldığını, beğenildiğini öğrenebilirsiniz.

Bu özellikten yararlandığınızda hedef kitlenizle olan bağlarınız sağlamlaşır ve onların neye tepki verdiğini, en çok neyi beğendiğini daha iyi kavramış olursunuz. Hesabınızdan yüksek verim alabilmek için analiz yapmak sizin için oldukça önemlidir. Analiz yapabilmenizi sağlayan birkaç farklı yol vardır.

Sayfanıza gelen yorumlar, beğeniler, mesajlar sizin gönderileriniz için ne kadar etkileşim aldığınızı belirler. Gönderilerinize gelen etkileşimleri toplayarak size rakip olan sayfaların etkileşim oranıyla karşılaştırabilirsiniz. Bu şekilde kendi sayfanızın performans analizini de ölçmüş olursunuz.

Rakiplerinizin sayfalarına oranla sizin sayfanızdaki etkileşim az ise bir strateji değişimine gidebilirsiniz. Eğer oranlar arasında çok bir fark yoksa doğru yoldasınız demektir. Sayfanızdan en yüksek şekilde nasıl verim alabilirsiniz sorusunun cevabı bu karşılaştırmalarda saklıdır.

Instagram uygulamasının sunduğu en verimli özelliklerden biri hashtag uygulamalarıdır. Hesabınızda gönderi paylaşırken o günün en trend hashtag konusunu tespit ederek sayfanızı etiketlediğinizde daha fazla kişiye ulaşmış olursunuz. Doğru konulardaki hashtag kullanımı bu sebeple çok önemlidir. Analiz yapıldığında hashtag kullanımının sayfanıza dair etkileşimi ne kadar arttırdığını siz de anlayabilirsiniz. İstatistik yaptığınızda takipçi sayınızdaki artışı görürsünüz.


Instagram Analiz Programı

Hesabınıza dair analiz yapabileceğiniz birtakım site ve programlar vardır. Bu siteleri kullanmak oldukça basittir. Hesap analizi nasıl yapılır diye arama yaptığınızda siz de popüler olan siteleri bulabilirsiniz.

Ücretsiz olarak hizmet veren bu programlarda analize başlamak için kullanıcı adınızı ilgili alana yazmanız yeterlidir. Daha sonra Sorgula butonuna basarsınız. Sorgulamaya başladıktan sonra hesabınız için yapılan analiz kısa zamanda karşınızda olur. Bu işlemi gerçekleştirmek hesabınızı daha verimli bir hale getirir ve size strateji planlama imkanı sunar.

Yalnızca kendi sayfanızı değil merak ettiğiniz sayfaların analizlerini de buradan takip edebilirsiniz. Dilediğiniz hesabın kullanıcı adını yazmanız yeterli olur. E-ticaret hesabıysanız hem kendi hesabınızın gidişatı hem de rakiplerinizin araştırılması için bu özelliği kullanmanız gerekir.

En çok hangi gönderilerinizin beğeni ve yorum aldığını öğrendiğinizde diğer paylaşımlarınızı da buna göre belirleyebilirsiniz. Bu sayede daha çok takipçi kazanabilir ve hesabınızı dilediğiniz kadar büyütme şansı elde edersiniz. Ayrıca rakiplerinizi tanımanızı ve onların etkileşim oranlarınızı da görmenizi sağlar.

Popüler olan siteleri kullandığınızda işlem tamamen güvenlidir ve herhangi bir ücret talebi yoktur. Reklam yayınları olmadığı gibi sizi farklı sayfalara giriş yapmaya da zorlamazlar. İşlemlerinizin hepsi tek bir sayfa içerisinde gerçekleşir. Takipçi analizi size hedef kitlenizi tanıma imkanı sunar. Takipçilerinizi tanıyarak onlara daha fazla beğenecekleri içerikler hazırlayabilir ve etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz.

Instagram Analiz Uygulaması

Instagram analizleri hem kendi sayfanızı tanımanızı hem de rakiplerinizi tanımanızı sağlar. Rakip sayfaya yaptığınız analiz sonucunda o sayfanın en çok hangi gönderisinin beğeni aldığını tespit edebilirsiniz. Daha sonra bu bilgiyi kullanarak siz de benzer içerikler hazırlamaya başlayabilirsiniz. Instagram analiz uygulamaları size pek çok avantaj sunar.

Aynı şekilde rakip sayfalarınızı analiz ettiğinizde onların takipçi kitlesine de erişim sağlayabilirsiniz. Ürünü en çok hangi yaş aralığı beğeniyor, hangi cinsiyet sayfayı daha fazla takip etmiş gibi konular sizin de o kitleye ulaşmanızı sağlar. Kendi hesabınızda takipçi analizi yaptığınızda hangi oranda etkileşim aldığınızı öğrenebilirsiniz.

İnsanların sayfanızı takip etmesi gönderilerinizi beğenecekleri ya da yorum yapacakları anlamına gelmez. Üşenebilir ya da tembellik edebilirler. Bu durumu önleyebilmek için strateji oluşturmanız gerekir. En fazla beğeni yapan yaş grubu ve cinsiyeti belirlediğinizde gönderilerinizle onlara daha fazla hitap edebilirsiniz.

Rakip sayfaların takipçilerini analiz ettiğinizde bot takipçi hesapları varsa bunları görüntüleyebilirsiniz. Hangi sayfa ne kadar bot takipçi kullanıyor ve sizin sayfanız hangi oranda bunu karşılıyor bu bilgiler sizin için strateji belirleyici olur.

Analiz yapabileceğiniz uygulamalarda herhangi bir sınır yoktur. Gün içerisinde birden fazla kez analiz yapabilirsiniz. Aktif olan takipçileri tespit etmek sayfanızda etkileşimi arttırır ve uzun vadede sayfanızın verimini arttırır. Sonuçlar güvenilir ve rakamlar tamamen doğrudur. Ücretsiz ve güvenilir bir analiz için popüler uygulamaları kullanmanız yeterlidir