Merak Edilen “Instagram Profilime Kim Baktı” 

Merak Edilen “Instagram Profilime Kim Baktı” 

Günümüz dünyasında kullanıcıları çığ gibi büyüyen sosyal medya pastasının şüphesiz en büyük dilimini oluşturan platformlarından biri de Instagram. Fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan Instagram, özellikle görsel ve işitsel duyularımıza hitap ettiği için belki de vazgeçilmez uygulamalarımızdan biri haline gelmiştir.

Artan kullanıcıları ile birçok soruyu da beraberinde getiren uygulamada en sık rastladığımız sorulardan biri de “profilime kim bakmış, acaba kimler beni en çok gizliden takip ediyor” sorularıdır. Bu yazımızda bu gibi soruların cevaplarını sizler için derledik gelin beraber inceleyelim.

Instagram Profilime Bakanlar

Kitlesinin %90 gibi oldukça yüksek bir kısmını genç yaş grubundan alan Instagram uygulaması, sabah gözümüzü açtığımızda ilk günaydını verdiğimiz, gece uyumadan önce” şu son hikâyeyi de izleyeyim de ardından uyurum” diyerek son iyi geceleri sunduğumuz oldukça keyif alınarak kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri. Özelikle fotoğraf çekmek ve çekilmek ile de haşır neşir iseniz, anı ölümsüzleştirmekten ve bu anları sevdiklerinizle paylaşmaktan zevk alıyorsanız, Instagram gerek efektleri gerek reels düzenlemeleri ile az güzeli dünya güzeli, en sıkıcımızı bile dünya keyiflisi gösterecek düzeyde bir ara yüzü ve çocukluğumuzdan kalma o renkli logosunun cazibesi ile karşımıza çıkıyor.

Peki sadece kendimizi sevdiklerimizi hatta yiyip içtiklerimizi, gezdiklerimizi gördüklerimizi fotoğraf ve video yolunu kullanarak internet ortamına sunduğumuz bir mecra mı Instagram? Bu sorunun cevabı; tabi ki de hayır. Bu kadar genç beynin bir araya geldiği bir sosyal medya uygulamasında, kim, nerede, kiminle, nasıl, neler yapmış diye merak edilip ardından araştırmacı ruh sayesinde ise stalk kelimesi de haliyle doğuyor. Gizlice takip etmek anlamına gelen stalk eylemini başkalarına karşı oldukça kullanan bizlerin kafasında ise doğal olarak yavaştan şu soru belirmeye başlıyor “acaba onlarda bizi gizliden takip ediyor mu? Bugün profilime kim baktı, acaba uzaktan eski erkek arkadaşım da benim profilime bakıp beni özlüyor mu, hoşlandığım kız beni stalklamış mıdır?” gibi soruların cevabını arama çubuğuna Instagram profilime bakanlar nasıl görünür diye sıklıkla yazıp çeşitli uygulamalar aradığımız günlerden geçmekteyiz.

Instagram uygulamasının, Instagram profilime bakanlar adı altında kendi bünyesinde ayırdığı bir alan yok, çünkü kişilerin gizlilik haklarına aykırı olduğu, kendiniz baktığınızda nasıl görünmesini istemediğiniz gibi başkası baktığında da görmesini istemeyeceğinin düşünülmesi gerekçeleri ve gizlilik kuralları ihlaline ek, etik uygulama davranışı da olmayacağı için, Instagram bu bilgileri ne sizinle ne de başka Instagram kullanıcıları ile paylaşmıyor. Ama merakınızın bir nebze bastırılması için şöyle küçük bir incelik tanıyor.

Eğer Instagram’da işletme hesabı kullanıyor iseniz profilinizde yer alan istatistikler bölümünden günde kaç Instagram kullanıcısının profilinize eriştiğini görebilmeniz mümkün ama sadece sayısal veri olarak mümkün zira Instagram gizlilik bünyesinde isim vb. kişi bilgisini kendi bünyesinde tutmaktadır. Peki, bunun için üçüncü taraf uygulamaları mevcut mu? Gelin ona da beraber bakalım.

Instagram Profilime Bakanları Görmek İçin Popüler Uygulamalar Nelerdir?

Instagram uygulamasında profilime gizliden kim baktı gibi sorularımızın cevabını bulamadığımızda, soluğu alacağımız yer appstore Playstore vb uygulamalardır. Arama çubuğuna yazacağımız instagram profilime kim baktı ibaresi nin ardından genelde tercihimizi 4.0 puanın üzerinde oylanmış popüler uygulamalar dan yana kullanırız. İndirilen uygulamalar ücret talep ettiğinde kendimizi kaptırıp birde üzerine cüzi ya da biraz sudan pahalı miktarlarda ödemelerde bulunur uygulamaları satın alırız. Rastgele getirdiği kişileri “ aaa bu kişide de profilime bakmış” diye bazen yetinip, bazen ise “daha neler ya arkadaşım fake hesap ile baktı ama bu kişilerin içinde çıkmadı, işte yalan dolan bu uygulamalar “diyerek gözümüzü açar sinirle uygulamaları geri dönüşüm kutusuna, paralarımızı da çöpe atarız.

Peki, gerçekten Instagram profiline bakan kişileri gösteren uygulamalar var mıdır? Cevabımız buna da hayır arkadaşlar. Instagram gibi büyük bir sosyal medya şirketi bu tür gizli bilgileri bu vb uygulamalarla asla paylaşmayacağı gibi sizin bu tür uygulamaları kullanırken, paylaştığınız kişisel bilgiler bu uygulamalar tarafından kaydedilip uygulamayı silseniz dahi o uygulamaların belleğinde kayıtlı kalmaya devam edecektir. O yüzden Instagram profilinize kimler bakmış görmeniz mümkün olmayacağı gibi bu tür konularla zamanınızın ve paranızın çalınmasına izin vermeyin.